The stage is set for a blockbuster final day at the NZ Secondary Schools Netball Champs with Mt Albert Grammar School and Saint Kentigern College to contest tomorrow’s Grand Final in a repeat of 2015.

Day 3 had it all – fans were left on the edge of their seats at the Walter Nash Stadium with three nail-biting extra-time matches, one going to extended extra-time.

With places in the Grand Final up for grabs, it was Mt Albert Grammar School who was first to confirm their spot with two victories, defeating St Mary’s College and St Margaret's College.

This will be the eighth consecutive year Mt Albert Grammar School has contested the decider and they’ll be looking to lift the trophy for the fifth consecutive time.

Their opponent wasn’t decided until the final match of the day, with Manukura and Saint Kentigern College both still in contention.

Leading at every break, Saint Kentigern College cemented their spot with a 38-33 victory.

Play will get underway at 9am tomorrow with the Grand Final to be played at 1.40pm.

Live scoring will be available for all matches – click here.

SKY Sport NZ will show a highlights package from the NZ Secondary Schools Netball Champs, with the first show on SKY Sport NZ 2 at 8.30pm on Wednesday 12 October prior to the Silver Ferns Test Match.

 9.30am

 

 

 

 

33

G (9-16)

Marlborough Girls' College

29-40

Wellington Girls' College

34

H (9-16)

St Andrew's College

33-40

Baradene College

10.40am 

 

 

 

 

35

H (9-16)

Palmerston North Girls' High School

47-48

Aorere College

36

G (9-16)

Southland Girls' High School

40-35

St Hilda's Collegiate

 11.50am

 

 

 

 

37

E (1-8)

Mt Albert Grammar School

40-24

St Margaret's College

38

F (1-8)

Saint Kentigern College

44-42

Wellington East Girls' College

 1.00pm

 

 

 

 

39

F (1-8)

Manukura

41-22

Rotorua Girls' High School

40

E (1-8)

St Mary's College

33-35

Epsom Girls' Grammar

 2.10pm

 

 

 

 

41

H (9-16)

Aorere College

38-30

Baradene College

42

G (9-16)

Wellington Girls' College

37-42

St Hilda's Collegiate

 3.20pm

 

 

 

 

43

G (9-16)

Southland Girls' High School

40-32

Marlborough Girls' College

44

H (9-16)

St Andrew's College

34-35

Palmerston North Girls' High school

 4.30pm

 

 

 

 

45

E (1-8)

Mt Albert Grammar School

34-25

St Mary's College

46

F (1-8)

Wellington East Girls' College

31-25

Rotorua Girls' High School

 5.40pm

 

 

 

 

47

F (1-8)

Manukura

33-38

Saint Kentigern College

48

E (1-8)

Epsom Girls Grammar

41-32

St Margaret's College

 

 

Pool

Team 1

 

Score

 

Team 2

 

 

 

 

 

 

G (9-16)

Marlborough Girls' College

 

29-40

 

Wellington Girls' College 

H (9-16)

St Andrew's College

 

33-40

 

Baradene College

 

 

 

 

 

 

H (9-16)

Palmerston North Girls' High School

 

47-48

 

Aorere College

G (9-16)

Southland Girls' High School

 

40=35

 

St Hilda's Collegiate

 

 

 

 

 

 

E (1-8)

Mt Albert Grammar School

 

40-24

 

St Margaret's College

F (1-8)

Saint Kentigern College

 

44-42

 

Wellington East Girls' College

 

 

 

 

 

 

F (1-8)

Manukura

 

41-22

 

Rotorua Girls' High School

E (1-8)

St Mary's College

 

33-35

 

Epsom Girls Grammar

 

 

 

 

 

 

H (9-16)

Aorere College

 

38-30

 

Baradene College

G (9-16)

Wellington Girls' College 

 

37-42

 

St Hilda's Collegiate

 

 

 

 

 

 

G (9-16)

Southland Girls' High School

 

40-32

 

Marlborough Girls' College

H (9-16)

St Andrew's College

 

34-35

 

Palmerston North Girls' High School

 

 

 

 

 

 

E (1-8)

Mt Albert Grammar School

 

34-25

 

St Mary's College

F (1-8)

Wellington East Girls' College

 

31-25

 

Rotorua Girls' High School

 

 

 

 

 

 

F (1-8)

Manukura

 

33-38

 

Saint Kentigern College

E (1-8)

Epsom Girls Grammar

 

41-32

 

St Margaret's College